Koláč pro hospic

43 567 Kč

 

DĚKUJEME VÁM!

Volnočasový klub ARCHA

programy pro seniory

v Domech s pečovatelskou službou

v říjnu 2018

 

 

KATALOG UMĚLECKÝCH DĚL

Koupí nebo darováním uměleckých děl podpoříte rodiny v těžké životní situaci

Při návratu z vězení pomáhá AL PASO Vysočina

Při návratu z vězení pomáhá AL PASO Vysočina

Sociální služba AL PASO Vysočina je tu pro ty, kterým se návrat nedaří zvládnout vlastními silami. I pro pana Lukáše, s jehož životním příběhem se můžete seznámit...

 

 

Sociální služba AL PASO Vysočina je terénní program, který pomáhá lidem po návratu z vězení začlenit se zpět do života společnosti.

Název služby AL PASO lze ze španělštiny přeložit jako „krok za krokem“. Je tu pro ty, kterým se návrat nedaří zvládnout vlastními silami, kteří si s sebou nesou vězeňské stigma, pro které je společnost odmítá. Těmto lidem se často nedaří najít zaměstnání, ocitají se následně v dluzích, ocitají se bez střechy nad hlavou. Odmítá je rodina nebo naopak členy rodiny neustálá pomoc vyčerpává. Ti pak lehce sklouzávají k různým závislostem, pití alkoholu. Pád na dno je opět blízko.

 

Příběh pana Lukáše

Podobně svůj příběh popisuje pan Lukáš (jméno klienta je kvůli ochraně osoby změněno), který vrátil z vězení před necelým rokem.

„Z vězení jsem vyšel po 7 letech, kde jsem seděl za krádež. První den po výstupu byl skvělý. Mohl jsem se vrátit ke své biologické rodině, která mě pomohla najít si bydlení na ubytovně v malém městě na Vysočině. Přispívala mi na ně a já se nemusel starat, kolik vydělávám a kolik utratím, protože jsem měl bydlení zajištěné. Našel jsem si přítelkyni, která se ke mně brzy nastěhovala. Pracoval jsem na občasné brigády tak, jak mi to vyhovovalo na ně vstávat a docházet. Užíval jsem si, že nemusím dodržovat vězeňský režim.

obr.Rodina mě však brzy přestala podporovat, protože se jim můj způsob života nelíbil, ale na jídlo i bydlení nám vystačily peníze z mých brigád a ze zaměstnání mé přítelkyně. Jak to někdy v životě bývá, s přítelkyní jsme se si přestali rozumět a ona najednou z“ ničeho nic“ prohlásila, že si našla jiného muže a stěhuje se ode mě. Tohle jsem nečekal. Začal jsem smutek zahánět alkoholem. A nedokázal jsem s tím přestat. Z práce mě vyhodili a já jsem žil jen z dávek. Začal jsem si peníze půjčovat od různých společností a nedokázal je splácet. Od pracovnic úřadu práce jsem dostal letáček na vás. Snad mi budete moci poradit, co mám dělat dál, protože já už takto nechci žít…“ 

Sociální pracovnice AL PASA Vysočina Bc. Marta Mašková k tomu dodává: „S klientem se společně scházíme ke konzultacím, abychom si postupně plánovali to, co je třeba vyřešit. Prvním velkým problémem byla závislost na alkoholu. Společně jsme si tedy řekli postup, kterým je třeba začít řešit léčbu. Kam je třeba zatelefonovat, jak zjistit kapacitu v léčebně, co je třeba pro to udělat. Klient neměl k dispozici ani funkční telefon. Nejprve bylo třeba vyčlenit peníze na nákup kreditu, poté zavolat k lékaři a dojednat nástup, kdy pan Lukáš do léčebny nastoupí. Nakonec se vše společnými silami podařilo zajistit a klient nyní nastoupil na 3 měsíční léčení do psychiatrické léčebny. Připravuje se tak na nový restart, který ho může vracet postupně zpět do „normálního“ života. A my jsme připraveni mu v tom pomáhat. Pomoci mu najít a hlavně si udržet nové zaměstnání, navštívit občanskou poradnu, využívat službu následné péče doléčovacího centra, aby do závislosti opět neupadl. S novým a stabilním zaměstnáním lze najít odpovídající bydlení, protože stávající bydlení na ubytovně je pro klienta nevyhovující. Rád by si v budoucnu našel bydlení blízko práce, aby nemusel za prací dojíždět. Vše je ale třeba řešit, jak náš název napovídá, postupně a „krok za krokem".

 

Pokud se vy nebo někdo z vašich blízkých potýká s podobnými problémy jako pan Lukáš, nebojte se na nás obrátit. Sídlíme v Třebíči, ale za klienty v rámci Kraje Vysočina dojíždíme do všech 5 okresů. Protože jsme terénní služba, je nutné si schůzku dojednat předem, a to buď e-mailem na adrese alpaso@trebic.charita.cz, nebo telefonicky na kontakty uvedené na webových stránkách http://trebic.charita.cz.

         Sídlo AL PASO Vysočina            Vchod do AL PASA Vysočina na Karlově nám. v Třebíči

Bc. Marta Mašková, DiS.,

Sociální pracovník - koordinátor