UDÁLOSTI A AKCE ROKU 2014

 

 

 Klienti stacionáře Úsměv na exkurzi ve firmě ALFA IN

4. února 2014

Ani ledovka nás neodradila od plánované návštěvy do firmy ALFA  IN, která se nachází  v Nové Vsi nedaleko Třebíče. Budovy této akciové společnosti zde byly postaveny v roce 2002,  avšak  firma byla založená  již  začátkem roku 1998. Činností firmy  je  výroba  svařovacích strojů, elektrocentrál a plynových filtrů.

 Ing. Vlasta  Slámová, která pracuje ve firmě jako zástupkyně ředitele, nás mile přivítala a provedla po celé firmě. Nakoukli jsme do kanceláří, prohlédli jsme si vývojové a servisní oddělení, zasedací místnost, zkušebnu a výrobní halu. Iveta, Michal, Franta  i  Tonda  si dokonce vyzkoušeli vlastnoručně nýtovat. A opravdu se za odvedenou práci nemuseli stydět. Nemalou pozornost u nás vzbudil sklad součástek a výroba transformátorů. Nakonec nám naše průvodkyně ukázala nově postavenou halu robotizace a automatizace. Všichni zaměstnanci nám ochotně vysvětlili, co je jejich náplní práce a odpověděli na naše dotazy. Za to jim patří naše poděkování. Zvláštní dík patří paní Slámové, která nám věnovala svůj čas a poutavě nás seznámila s celou firmou. S přáním ať se Alfě In daří co nejlépe, jsme se rozloučili a jeli na oběd do Krahulova. Zde jsme zahnali hlad výborným jídlem a vypravili se zpět do stacionáře.

                                                                                                                      Vlaďka Mašková


Výlet do Olomouce

18. února 2014

Když výlet proč bychom se nepodívali třeba do Olomouce. Naopak naše uživatele čekala jedna docela milá povinnost, při níž zavítali do Arcidiecézního muzea v Olomouci. Jedná se jediné muzeum svého druhu v ČR pro duchovní výtvarnou kulturu. Nachází se v budově původního Přemyslovského hradu, kde byl zavražděn poslední přemyslovský král Václav III.  Samozřejmě si také prohlédli historickou část Olomouce.


Výlet Hradec Králové

27. února 2014

Naši uživatelé zavítali i do muzea v Hradci Králové, kde měli tu možnost shlédnout výstavu Barvy v přírodě. Výstava byla velmi nevšedně pojatá a ukazovala, jak pestrá naše příroda je. Když si totiž představíme určitou barvu, najdeme v různých odstínech nejen zvířata, rostliny, ale i nerosty. Uživatelům to přišlo velice zajímavé a byli rádi, že tuto výstavu viděli. 

                                     .                                  


 

 Poznáváme neuvěřitelný vesmír

28. února 2014

Poslední únorový den se uživatelé Stacionáře Úsměv rozjeli do moravské metropole navštívit tamní Hvězdárnu a planetárium sídlící na Kraví hoře. Čekala na nás přednáška skládající se ze dvou částí.

V té první jsme obdivovali naši noční oblohu v celé své kráse. Výhodou tamního digitária je možnost vytvořit věrnou kopii naší oblohy. Díky tomu jsme měli vynikající podmínky, které se nám při běžném pozorování nočním oblohy pravděpodobně jen tak nenaskytnou a naši uživatelé si to velice pochvalovali. Navíc jsme měli možnost si lépe prohlédnout jednotlivá známá souhvězdí. Někteří z nás je znaly tak dobře, že jsme nevěřili, jaké znalce to u nás ve stacionáři máme. Nám ostatním s horší představivostí ušetřili práci a jednotlivá souhvězdí nám pospojovali čárami. Dozvěděli jsme se i návod, jak je můžeme sami na obloze najít, což velice rádi vyzkoušíme při vhodné příležitosti v praxi.

Plní očekávání jsme se dostali do druhé části a podívali jsme se na naši planetu z oběžné dráhy. Dozvěděli jsme se informace o planetách naší Sluneční soustavy. Zastavili jsme se také u našeho Slunce a zjistili pár zajímavostí. Některé z nás velice nadchlo, jak vypadá umírající hvězda.

Brzy opět naplánujeme nějakou podobnou návštěvu, plnou zajímavostí ze světa kolem nás...  

                                                                                                                          Lenka Smrčková


Cesta za kulturou

10. března 2014

V pondělí jsme využili jarního počasí a s uživateli jsme se vydali za kulturou. Nejprve jsme se vydali na výstavu obrazů s názvem Návrat od Petra Hany, která se nacházela v Katolickém Gymnáziu Třebíč. Každý z uživatelů hledal v obrazech skryté motivy. S uživateli jsme se shodli, že každý obraz byl nějak zajímavý a pro každé představoval něco jiného.

Jelikož čas utíkal, museli jsme se vydat dál. Naše cesta tentokrát směřovala na výstavu do Národního domu. Čekala na nás prohlídka fotografií, na nichž byli zachyceni dobrovolníci při práci v různých zařízeních z Třebíčska. Chtěli jsme si prohlédnout výstavu a podívat se, jaká střediska jsou zde zastoupena. Podařilo se nám najít i náš stacionář, z čehož měli naši uživatelé radost. Domluvili jsme se, že hned po našem návratu musíme všem říci, kteří z našich uživatelů na fotografiích jsou.

Jistě brzy opět využijeme krásného jarního počasí, jako stvořeného k procházkám a vyrazíme někam za kulturou.

                                                                                                                           Lenka Smrčková

 


 

Brazilský karneval Reprezentační ples ve spolupráci s firmou Altreva

5. dubna 2014

Naše dlouhé přípravy vystoupení se pátého dubna dočkaly závěrečného defilé v podobě účasti na plese pořádaného Okresní organizací Třebíč SPMP ČR o.s. ve spolupráci s firmou ALTREVA, spol. s r.o.

Samozřejmě, že na všechny čekal bohatý program, jehož součásti byla tombola taneční vystoupení v rytmu brazilského karnevalu, módní přehlídka pracovního oblečení Altreva a bublinovou show. Měli jsme možnost si společně zatančit a zazpívat si s Heidi Janků. V programu byl také karnevalový průvod, v němž se představili kromě našich uživatelů ještě z Denního rehabilitačního stacionáře Třebíč – oddělení Medvědi, z třebíčského denního centra Barevný svět a ze zařízení Slunečnice, které je součástí střediska Diakonie ČCE Myslibořice. Připravená vystoupení byla rozličná, jedni zpívali, další tančili. My jsme si připravili oslavu toho, jak se nám práce povedla a to skrze píseň a tanec. Jednalo se o náš výtvor – funkční dřevěnou udírnu, která bude co nevidět v provozu. Při našem vystoupení jsme, jako správní pracanti vše dokončili a k tomu si zazpívali a to jak jinak než známou Řízni, řízni…. Celý karnevalový průvod se velice vyvedl a to platí i o celém večeru.  

 Zde se můžete podívat na uveřejněný sestřih večera Okresní organizací Třebíč SPMP ČR o.s.

https://www.youtube.com/watch?v=SJBGQAmLAT0#t=352

 

 


 

 Velikonoční tvoření

16. dubna 2014

Proběhlo u nás každoroční Velikonoční tvoření, při kterém nás v našem programu doprovodili i rodiče našich uživatelů. Připravovalo se občerstvení v podobě chlebíčků a uživatelé se svými rodinnými příslušníky si mohli ozdobit i velikonoční vajíčka z lineckého těsta čokoládou a vlastnoručně vyrobenými marcipánovými ozdobami. Dále i aranžovat velikonoční vazbu na věnce a vejce z polystyrénové hmoty. Chlapci se vrhli na pletení žíly z vrbového proutí. Celé tvoření se vydařilo a vy se můžete podívat na pár fotografií, co si naši uživatelé s rodinnými příslušníky odnášeli domů.

                                           

 


 

1. ročník setkání lidí s postižením i bez něj ÚSMĚVY

 24.dubna 2014

Jsme se zúčastnili 1. ročníku setkání lidí s postižením i bez něj s názvem ÚSMĚVY, který odstartoval v 10.00 hod.ve znojemské Sportovní hale velkými úsměvy všech, koho zaujala myšlenka této akce.

My jako Stacionář ÚSMĚV jsme samozřejmě nemohli chybět a nezapomněli jsme si své úsměvy přivést s sebou. Zúčastnili jsme se dovednostních soutěží, kde proti sobě stálo několik středisek určených osobám se zdravotním znevýhodněním. Dostali jsme se i na bednu vítězů a každý si odvezl nějakou maličkost. Celý soutěžní den se vydařil.

V případě, že byste se chtěli dozvědět více informací o této akci níže je odkaz na pořádající organizaci, včetně fotogalerie.

 

http://znojmo.charita.cz/aktualne/clanky/stacionar-se-usmival/

 

 


Pouť Klentnice

27.dubna 2014

V neděli se náš stacionář rozjel do jihomoravské Klentnice, kde probíhala každoroční poutní mše svatá k svátku sv. Jiří, který je patronem této obce. Cesta nás vede ke zřícenině z přelomu 13. a 14. století. Čekal na nás bohatý doprovodný program, za kterým stojí nejen místní ochotnický sbor, se svým divadelním představením o sv. Jiří, ale i Kafé Fara Klentice, který má již tradičně pod taktovkou pořadatelství a organizace Srdce v domě o.p.s., poskytující pobytovou sociální službu lidem s mentálním postižním, která v Klentnici sídlí. Mše pod širým nebem a poutní průvod s živými sochami je to, na co se těší nejen naši uživatelé, ale i návštěvníci z širokého okolí.

Poděkování za pozvání a krásný průběh celé akce patří především významnému třebíčskému rodákovi, proboštovi Význačné Kolegiátní Kapituly Mikulovské, jímž není nikdo jiný, než P. Pavel Fox Pacner a jeho neméně význačným kolegům P. Josefu Kubešovi a P. Oldřichu Choholáčovi.

   


Muzeum řemesel a služeb Moravské Budějovice

25. května 2014

Dlouho jsme se domlouvali, že kulturně potěšíme i mužskou část našeho stacionáře něčím, co by bylo opravdu pro ně. Proto jsme v pátek 25. Května vyrazili do muzea v Moravských Budějovicích. I když se to zprvu nezdálo, tak jsme byli mile překvapeni, kolik strojů, které naše babičky a prababičky používali a najdeme je v tomto muzeu. Navíc součástí výstavy byla i historie zámku včetně prohlídky zámeckých komnat.

Tento výlet se nám opravdu vydařil a jsme zvědaví, kam pojedeme příště.


Turnaj ve fotbal

                                                                      28. května 2014

I letos jsme se zúčastnili fotbalového klání pořádaného třebíčským SPMP. Jednalo se o turnaj stacionářů z Třebíče. Celé se to odehrálo na fotbalovém stadionu v Třebíči – Borovině. Díky divákům vznikla skvělá atmosféra, ti samozřejmě podporovali a fandili svému týmu. Nepodařilo se nám být první, ale skvěle jsme si zahráli. Navíc jsme měli možnost se opět sejít, pozdravit se s ostatními z jiných středisek a ještě si proti sobě zasoutěžit.

 

 


 

Výstava klientů stacionáře Úsměv v třebíčské nemocnici

červen 2014

Až do poloviny července si může veřejnost v prostorách recepce Pavilonu pro matku a dítě Nemocnice Třebíč prohlédnout obrazy, které malovali klienti ze stacionáře Úsměv. Obrazy malovali klienti stacionáře ve výtvarné a smaltové dílně na plátno nebo na tvrdý výkres. Vystavení obrazů má za cíl přinést radost a povzbuzení kolemjdoucím a představit tvorbu i nadání handicapovaných autorů. Radost z vystavení obrazů mají také klienti a pracovníci stacionáře, kteří i touto cestou chtějí představit svou činnost veřejnosti a vyzdobit prostory nemocnice. „Chceme velmi poděkovat pracovníkům Nemocnice Třebíč, kteří nám výstavu umožnili, za jejich vstřícnost a ochotu. Děkujeme a přejeme všem, kteří obrazy uvidí, aby jim přinesly dobrou náladu a příjemný kulturní prožitek,“ uvedla za stacionář Úsměv Jiřina Malachová.

 

Stacionář Úsměv Třebíč je denním stacionářem pro osoby s mentálním nebo kombinovaným postižením od 16 let věku z Třebíče a okolí.

 

 


Akce pořádaná ke dni dětí v Poušově

6. června 2014

V autokempu v Poušově jsme se zúčastnili akce SPMP Třebíč pořádaného ke Dni dětí, který byl pojatý jako den pohybu a zdraví. Uživatelé třebíčských stacionářů a z Myslibořic se společně zúčastnili ukázek pohybových aktivit Střediska pohybu a zdraví. Všichni také měli možnost zpívat, tančit a čekalo na nás ii občerstvení.

 

 

 

 

 


Výstava Stanislava Zormana – Dřevěné plastiky, naturbláže

19. května 2014

Navštívili jsme výstavu uměleckého řezbáře. K vidění byly reliéfní řezbářské práce vlastní originální technikou naturbláží. Používá přírodní materiály a často jsou hlavní motivy krajiny. Na této výstavě jsme byli překvapeni, co vše se dá vytvořit z věcí, které jsou v přírodě. V těchto uměleckých dílech jsme mohli vidět použité kusy dřeva, větví, kůže a podobně. Jsme zvědaví, co nás překvapí na další výstavě, na kterou jistě brzy zavítáme.

 

 


 

 

Navštívili jsme výstavu Vítězslava Fischera - Brabenci a létající stroje

16. června 2014

Tato výstava z dílny ústeckého „výtvarníka-modeláře“ Vítězslava Fischera byla pro nás velice zajímavá. Měli jsme možnost vidět modely prvních strojů, které se snažili dobýt vzduch a létat. Také jsme si prohlédli model stavby lodi v loděnici a stavby mrakodrapu. Tečkou v těchto velice precizních modelech byly dřevěné modely mravenců, kteří zde pracovali. Jsme velice rádi, že jsme se této výstavy zúčastnili.


Týden v Chorvatsku

1. - 5. září 2014

Naši uživatelé se 1. září v brzkých ranních hodinách vydali na jih do mořem obklopeného Chorvatska. Někteří se k moři vydali poprvé, proto byli plní očekávání. Cílovou destinací byl ostrov Krk. Na opalování nebylo úplně ideální počasí, to ale vynahradily procházky po přímořských městečkách Krk , Baška a Njivice. Počasí se v některé dny umoudřilo a díky tomu několikrát došlo i na koupání, tudíž si všichni přišli na své. Největším zážitkem byla vyhlídková plavba lodí s proskleným dnem. Potápěč jim ukázal několik mořských živočichu. Mohli tedy vidět chobotnici, hvězdici, mořskou okurku i ježka. Zájezd se vydařil a mnozí by se hned vrátili do této vzdálené krajiny.    

 


Týden charity

22. - 26. září 2014

23. 9. 2014 Koncert Ondřeje Herzána

Proběhl ve STACIONÁŘI ÚSMĚV TŘEBÍČ koncert cestovatele a písničkáře Ondřeje Herzána. Koncertu se zúčastnili nejen naši uživatelé, ale i senioři a lidé se zdravotním postižením z Domovinky Třebíč. Dále na koncert zavítali i senioři z Domova pro seniory manželů Curieových, děti ze Základní školy Cyrilometodějské a lidé z veřejnosti.

 

Všem tímto děkujeme za účast a budeme se těšit u dalších akcí Stacionáře Úsměv Třebíč  

 

 

26. 9. 2014 Přípravy pro Den charity

Se uživatelé STACIONÁŘE ÚSMĚV TŘEBÍČ zapojili do příprav Dne charity a společně s Domovinkou Třebíč napekly koláčky.

Tady je pár fotografií, jak to uživatelům ze stacionáře spolu s pracovníky šlo hezky od ruky...

 

                 


 

Uživatelé stacionáře propadli gumičkové mánii

I naši uživatelé jdou s dobou a proto se rozhodli vyzkoušet si vyrobit náramek z gumiček, který je teď módním hitem. Nakoupili si tedy gumičky a pustili se do práce spolu s pracovníky v jedné naší terapeutické dílně. S dopomocí pracovníků vznikl první náramek a pak další... Nyní si zakoupili i stav na složitější vzory a již první náramky nosí na rukou. Přejeme jim tedy hodně zdaru v další tvorbě a tady je malá ukázka.

                                                             

 


 

 Axmanova technika u nás ve stacionáři

21. listopadu 2014

Do našeho stacionáře přijela paní Axmanová s ukázkou jejího speciálního způsobu práce s keramickou hlínou.

Tato technika je vytvořena pro nevidomé, kteří díky ní mohou pracovat a vytvářet různorodé prostorové předměty a dodržovat jednotlivé proporce. Nemají potom problém udělat například prostorová keramická zvířata, obličeje a podobně. Tyto sochy mají často i nějakou skrytou část či funkčnost, kterou má člověk možnost odhalovat. Naši uživatelé byli příjemně překvapeni a po vyzkoušení této techniky s ní chtějí pracovat i nadále.

                                                                   


 

Vánoční tvoření

 4. prosince 2014

I v letošním roce u nás proběhlo Vánoční tvoření, kterého se zúčastnili i rodinní příslušníci našich uživatelů. Na všechny čekal bohatý program. Vyráběli se vánoční přání pomocí techniky scrapbook, která je momentálně velkým hitem. Všichni si totiž jednotlivé ozdoby na přání museli sami vyrazit na speciální řezačce. Samozřejmě nemůžeme zapomenout na cukroví, bez kterého by Vánoce nebyly ty pravé. A co by to bylo za svátky bez ozdobeného stromečku, takže i této radosti jsme se v tento den zhostili. Velké překvapení nás ovšem čekalo v závěru. Z ničeho nic se u nás objevila slavná trojce a to čer anděl a Mikuláš, kteří nás přišli pozdravit. Možná je dovedla i vůně čerstvě upečeného cukroví, která se linula po všech chodbách. Každopádně jsme byli rádi za příjemnou návštěvu.