Získat a dlouhodobě si udržet dobré pracovní místo není v dnešní době zcela jednoduché. Stejně tak pracovat na sobě v mnoha dalších oblastech života. A co teprve, máte-li zdravotní či jiné sociální znevýhodnění? O tom ví své uživatelé služby Taxis sociální rehabilitace. Jak Taxis funguje, už nám prozradí koordinátorka služby a sociální pracovnice Martina Benešová.
Kdo se může obrátit o pomoc na službu Taxis?
V první řadě pomáháme sociálně a zdravotně znevýhodněným. S oblibou říkám, že pomáháme vlastně skoro všem. Naše cílová skupina je od 16 do 64 let. Mezi zdravotně znevýhodněné patří lidé s tělesným a chronickým znevýhodněním, duševním onemocněním, mentálním postižením a s poruchou autistického spektra. Co se týče sociálního znevýhodnění, jsou to lidé nad 50 let, etnické menšiny, rodiče po rodičovské dovolené, lidé bez přístřeší, po výkonu trestu nebo osoby pocházející ze špatného rodinného prostředí. Máme vskutku všeobjímající cílovou skupinu.
Je dnešní trh práce otevřený pro osoby znevýhodněné?
To je pro nás velké téma. Mnoho lidí k nám přichází právě se zakázkou hledání práce, ale je to běh na dlouhou trať. Zaměstnavatelé nejsou úplně nakloněni přizpůsobování pracoviště pro osoby se znevýhodněním. Snažíme se o osvětu společností, vyjednávání pracovních podmínek, ale ve většině případů na to firmy nejsou nastavené. Existují ovšem i světlé výjimky, které nám dávají naději. A my věříme, že se to rok od roku bude zlepšovat. Lidé se znevýhodněním tu totiž jsou a potřebují se někde uplatnit. Na druhou stranu, v Třebíči je velmi dobře zajištěný chráněný trh práce. Máme velmi dobrou spolupráci s firmami Lilacosta i Velkoobchod Brabec, což je na malé město velmi pěkné.
Popíšete nám, jak vypadá ambulantní poskytování služby a jak služba funguje v terénu?
Naši službu poskytujeme primárně ambulantně tady na Blahoslavové ulici 106, v Třebíči. Zájemci i klienti sem za námi dochází a probíhají zde individuální schůzky. V případě, kdy zájemce nebo klient nemůže přijít, nejčastěji ze zdravotního nebo finančního důvodu, máme možnost dojet za ním do terénu (domácnosti, jiné sociální služby, sešli jsme se ale i v cukrárně). Terén je pro nás důležitý i z důvodu, že budova, ve které sídlíme, není bezbariérová. V jeho rámci poskytujeme i asistenci v zaměstnání. Pokud se někdo zaměstná, můžeme mu být oporou na pracovišti klidně každý den, aby pracovní proces zvládal co nejlépe a měj šanci si práci udržet.
S jakým typem klientů dosahujete nejlepších výsledků a které lze nejhůře uplatnit?
Když si to vezmeme všeobecně, tak nejlepších výsledků se dá docílit s člověkem, který je aktivní, motivovaný a sám touží po nějaké životní změně. Horší ovšem je, když se k nám lidé dostanou na základě tlaku od někoho jiného. Z důvodu, že by měli, ale ne, že by sami chtěli. Konkrétně horší uplatnění mají lidé s duševním onemocněním nebo mentálním postižením, jelikož potřebují hodně přizpůsobit pracovní podmínky. Z toho důvodu právě poskytujeme asistence, abychom firmy zbavili zátěže, kterou s sebou zaměstnání takového člověka nese.
Bývá jednání s klientem vždy bezproblémové?
Často se stává, že komunikace je náročná a chce to nějaký čas na vyladění, abychom se správně pochopili, aby se vytvořila atmosféra důvěry. Co nám někdy ztěžuje jednání, je nepravidelná docházka. Běžně schůzky probíhají 1x týdně zhruba na hodinu. Je velmi důležité, abychom se s klienty vídali pravidelně a mohli na procesu a cílech, které si stanoví, společně pracovat.
Pracujete také s jejich sebevědomím?
Snažíme se lidi naučit zvládat pro ně nové situace jako jsou komunikace s lékaři, úřady, zaměstnavateli, naučit je dojíždět, vařit, hospodařit, pečovat o domácnost, řešit svou finanční situace. Slouží nám k tomu i nácviky. Jejich prostřednictvím klientům pomáháme získat a rozvíjet tyto schopnosti a dovednosti. Tím se stávají jistější a sebevědomější, získávají pocit, že to dokážou sami. Mnozí naši klienti potřebují na této cestě větší podporu – podporu lékařů, psychologů, psychiatrů. Snažíme se jim tuto návaznou péči zprostředkovat, ale neustálý nedostatek těchto odborníků vše komplikuje.
Stává se, že lidé, kteří již dosáhli svého osobního cíle, se někdy vrací na úplný začátek?
Na pravidelných setkáních se domlouváme, co pro dosažení cíle může udělat sám klient a v čem ho můžeme podpořit my. Cesty k jeho dosažení jsou velmi různé a mnoho okolností je ovlivňuje. K některému cíli se můžeme přiblížit za tři měsíce, k jinému za rok. Klienty často limituje nepříznivý zdravotní stav. Avšak nestává se nám často, že by člověk spadl na úplný začátek. Pokud už na sobě zapracoval a dokázal se posunout, tak tu zkušenost mu nikdo nevezme a může z ní čerpat na další cestě. Stává se ovšem, že někdo získá zaměstnání, všechno vypadá dobře a nakonec jej propustí ve zkušební době. Nebo klient dojde k uvědomění, že daná práce není nic pro něj. I tato sebereflexe může být krok kupředu.
Kolik osob službu aktuálně využívá?
V současnosti máme 34 klientů.
Co Vám osobně Vaše práce přináší?
Jsem srdcem sociální pracovník a vždy jsem toužila lidem pomáhat. V Taxisu působím devátým rokem, z toho jsem byla 8 roků na pozici sociální pracovnice. Mám tedy zažitou reálnou praxi. I když mi teď na místě koordinátorky přibylo více administrativy a řeším jiné úkoly, pořád mi práce dává smysl. Vidím, že konkrétní lidé se díky nám posouvají, zlepšuje se jejich život a bez naší podpory by nebyli tam, kde jsou. A když se dílo podaří, někdo udělá pokrok, tak cítím obrovský pocit zadostiučinění. Oceňuji rovněž, že náš tým se neustále rozvíjí, vzdělává, jsme proaktivní. I to mi dodává energii pokračovat v celém snažení dál. Když lidé díky tomu žijí lepší život, má to význam a to je krásné.
Taxis funguje již 11 let. Co byste službě popřála do budoucna?
Hlavní zásluhu na fungování této služby má moje předchozí kolegyně, Zdeňka Hobzová, která do toho dala velký kus srdce a života a službu také rozběhla. Já se nyní snažím udržet dobré jméno, které ona vybudovala. Přála bych si, abychom si jej udrželi i nadále, a hlavně aby se o nás dovídali lidé, kteří nás potřebují. A v momentě, kdy se k nám dostanou, aby se jim dařilo rozvíjet sebe sama, svoje schopnosti a dovednosti, které je budou posouvat dál. Mnohé situace v životě jsou natolik těžké, že se v jednom člověku nedají zvládat. Stále každému říkám: „Nemůžu vám slíbit, že to, co si přejete, se splní. Ale můžu vám slíbit, že na to nebudete sám, a že vás ze všech sil podpoříme, aby se to splnilo.“
Lucie Málková